کدخبر : 564
شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۳
فاقددیدگاه

تجربیات ارزشمند اشلاگر قهرمان سابق جهان در رابطه با سرویس

800px-Schlager_Werner_2006
ورنر اشلاگر آخرین قهرمان غیر چینی جهان میباشد که هم اکنون در کمپ مجهزی در کشورش اتریش و کادری حرفه ای از مربیان و متخصصان علوم ورزشی در حال فعالیت میباشد. متن ذیل تجربیات این قهرمان تنیس روی میز جهان در رابطه با مبحث مهم سرویس میباشد که بصورت پرسش و پاسخ نگارش گردیده.امیدوار هستم که همه مربیان و بازیکنان تنیس روی میز ایران از نکات ارزشمندی که ایشان بیان کرده اند؛ بهره کافی را ببرند.

سرویس

سرویس مهم ترین تکنیک در تنیس روی میز است ، یک بازی با یک سرویس آغاز می شود و تنها ضربه ای است که بدون دخالت حریف بازی میشود، هیچ یک از تکنیک های دیگر از لحاظ جاگیری ، چرخش و سرعت به اندازه ی سرویس متنوع نیست، یک تکنیک در ضربات تنیس روی میز که تعیین کننده ی سطح و سرانجام بازی است ، با توجه به اهمیت بسیار زیاد سرویس اما متاسفانه بازیکنان آماتور به تمرینات سرویس توجه زیادی نمی کنند .

سوال – این تکنیک خاص است ، برخی عاشق آن هستند و برخی از آن متنفر اند ، به عنوان ضربه ی آغاز کننده ی بازی عموما چطور این ضربه را باید زد ؟

پاسخ – بدون شک مهم ترین ضربه در تنیس روی میز سرویس می باشد و در واقع یک کارت ویزیت برای هر بازیکن تنیس روی میز است زیرا تنوع در آن نامحدود است ، یک سرویس بد در اکثر اوقات سبب ازدست دادن امتیاز می شود و در طرف دیگر یک سرویس زیرکانه و متفاوت اغلب اوقات سبب بدست آوردن یک امتیاز می شود.

• سوال – بعضی ها سرویس را خوب می زنند و بعضی ها این توانایی را ندارند ، در سطح های بالا مطمئنا تفاوت هایی وجود دارد ولی در سطح آماتور معمولا تفاوتی مشاهده نمی شود، سرویس در بازی شما چقدر اهمیت دارد ؟

– پاسخ – برای من سرویس یک ابزار تکنیکی و بسیار با اهمیت است.

 

• سوال – شما ترجیح می دهید سرویس فورهند بزنید ولی تصور من این است که شما سرویس بکهند هم می زنید ، چه برتری برای سرویس فورهند است درصورتی که استفاده از بکهند می تواند با ارزش تر و زیبا تر باشد ؟

– پاسخ -من سرویس فورهند را بیشتر تمرین می کنم بنا بر این از بکهند بسیار کم استفاده می کنم .

 

• سوال – آیا شما یک سرویس دارید که هنوز آن را برای شگفت زده کردن حریفتان در یک مسابقه مهم به صورت راز نگه داشته باشید؟

– پاسخ – من سرویس های متفاوتی دارم که با هدف های مختلف از آنها استفاده می کنم و هیچگاه آن ها را به صورت یک راز پنهان نمی کنم .

 

• سوال -فقط بازیکنان کمی وجود دارند مانند :سامسونف ؛ پریموراک ؛ و حالا اوچارف که با بکهند خود سرویس میزنند. این به خاطر استعدادشون هست یا مربی هایشان در آنها نهادینه کرده اند ؟

– پاسخ – من این موضوع را یک برتری می دانم که به استعدادشون متصل است ، البته در مورد سامسونوف تعداد زیادی تکنیک مخصوص به خود دارد که در مقابل بازیکنان مختلف از آنها استفاده میکند.

 

• سوال -آیا شما به بازیکنان جوان توصیه می کنید سرویس بکهند و سرویس فورهند را به طور یکسان تمرین کنند ؟
– پاسخ – بله حتما

 

• سوال – شما در مقابل بازیکن جوان آلمانی دیمیتری اوچاروف بازی می کردین ، وقتی من یک سال پیش دفعه ی اول آنرا دیدم متوجه یک سرویس غیر قرار عادی و خارج از خط مستیقیم و سرویس پیج پهلو با بکهند آن شدم . وان لی کین در تمام طول مسابقات آزاد آلمان در برمن با این سرویس ها مشکل داشت ، آیا این موضوع نشان می دهد که هرچیزی با سرویس امکان دارد ؟
– پاسخ – این نشان میدهد که سرویس متفاوت زدن می تواند بسیار موثر باشد ،چه یک بار چه چند بار ، توجه به یک تکنیک خاص سبب می شود که آن تکنیک آنالیز شود و تاثیر خود را از دست بدهد بنا بر این همه ی بازیکنان سطح بالا باید به یک تکنیک جدید فکر کنند و این تنها راه برای حفظ خود به عنوان یک بازیکن سطح بالای جهان در چندین سال است .

 

• سوال : سرویس یک رابطه ی تنگا تنگ با اضطراب و اعتماد به نفس دارد ؛ بازیکن باید سعی کند آرامش خود را حفظ کند و خود را رها کند تعداد زیادی از بازیکنان وقتی می خواهند سرویس بزنند خیلی عصبی می شوند و این باعث ایجاد یک خطا در سرویس و یا از دست دادن یک امتیاز می شود . آیا شما با این مسئله موافق هستید ؟ بنابر این چه راه کار هایی را برای پیش گیری از آن پیشنهاد می کنید ؟
– پاسخ – طبیعتا من این وضعیت را می شناسم و امید وارم هر آنچه که در این مورد آموخته ام بتوانم در اختیارشما قرار بدهم .

 

• سوال -آیا با تکان دادن ساعد خویش می تواند آرامش خود را حفظ کند واین مسئله به آن کمک می کند ؟
– پاسخ – از نظر فیزیولوژیکی بله به او کمک می کند ولی از نظر روانی نه ، اساس هر سرویس قبل از توانایی تکنیکی حالت ذهنی است ، آنچه که من تجربه کرده ام کشش دست شما به ندرت یک نتیجه ی آسیب پذیر از نطر فیزیولوژیکی روی عضلات شما دارد .

سوال -شما مشغول بازی با یک حریف هستید که در سرویس برای شما مشکل ایجاد کرده است ، چه کاری برای بهبود ضربه ی بازگشت انجام می دهید؟
– پاسخ -من از اشتباهاتم درس می گیرم .

• سوال -آیا شما مسابقه ای را بخاطر سرویس های خوب خود بردید ؟
– پاسخ -بله ، برخی از بازیکنان مشکلات بزرگی در برگرداندن سرویس های من دارند . و این مسئله که فقط با سرویس های خوب ام بازی رو برده باشم در مقابل بازیکنان ضعیف بوده .

 

• سوال -آیا مسابقاتی وجود داشته است که شما به دلیل سرویس های خوب حریفتان بازی رو واگذار کرده باشید ؟
– پاسخ – بله ، یک سرویس خوب می تواند یک فاکتور سرنوشت ساز در یک بازی باشد .

 

• سوال – آیا شما درباره ی هر سرویس که می زنید فکر می کنید ؟ یا اینکه آن را به صورت اتوماتیکی انجام می دهید ؟
– پاسخ -من همیشه در مورد ضربه هایی که میزنم فکر میکنم اما عمل کردن به آن به صورت اتوماتیکی انجام میشود .

 

• سوال :اگر یک نگاهی به لیست سرویس های خود بیاندازید، چه تعدادی سرویس متفاوت دارید ؟
– پاسخ -حدودا ۸ سرویس اصلی که با تفاوت های غیر قابل شمارشی اجرا می شود .

• سوال -برخی بازیکنان چند نوع سرویس را ماهرانه آموخته اند و آن ها را به درستی و کامل در جای گیری ، سرعت و پیچ انجام می دهند ، نظر شما در مورد این موضوع چیست ؟ همه ی این مقدمه چینی ها یک سوال است که آیا بهتر است برای بازی تعداد کمتری تکنیک را بخوبی اجرا کنیم یا اینکه تعداد زیادی تکنیک را نه چندان خوب ؟
– پاسخ -هردو استراتژی قابل قبول است و قابل درک

 

• سوال – شما سرویس را چطور تمرین می کردید ؟ آیا آن بخشی از هرجلسه تمرین شماست ؟
– پاسخ -من در هرجلسه گیم تمرینی بازی می کنم و سرویس در هرجلسه شامل آن می شود ولی گاهی اوقات هم فقط سرویس تمرین میکنم

• سوال :آیا همیشه سرویس را تمرین می کردید یا اینکه سرویس را در ترکیب با بازگشت آن تمرین میکردید ؟ یا آیا از یک جعبه توپ را برمیدارید و فقط ضربه میزنید ؟
– پاسخ – هر دو روش تمرین اهمیت دارد .

 

• سوال -چه راز هایی در مورد سرویس چینی ها وجود دارد ؟
– پاسخ -سرویس آنها زیاد تماشایی نیست ولی بسیار در بازی موثر هستند .

 

• سوال -آیا تمرین سرویس آنها شدید تر است و از کیفیت بالایی برخوردار است ؟
– پاسخ -من فکر می کنم جدای از توانایی تکنیکی آنها ، به جایی رسیده اند که میانگین چرخش راکت هاشان بالا تر از اروپایی ها است و برای تعداد زیادی از اروپایی ها مسئله ساز شده است .

 

 

 

 

 

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما