کدخبر : 583
شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۰
فاقددیدگاه
تجربیات اشلاگر در دریافت سرویس

نکات مهم دریافت سرویس در تنیس روی میز

imag.es
ورنر اشلاگر آخرین قهرمان غیر چینی تنیس روی میز جهان میباشد که هم اکنون در کمپ مجهزی در کشورش اتریش و کادری حرفه ای از مربیان و متخصصان علوم ورزشی در حال فعالیت میباشد. متن ذیل تجربیات این قهرمان پینگ پنگ جهان در رابطه با مبحث مهم دریافت سرویس میباشد که بصورت پرسش و پاسخ نگارش گردیده.امیدوار هستم که همه مربیان و بازیکنان تنیس روی میز ایران از نکات ارزشمندی که ایشان بیان کرده اند؛ بهره کافی را ببرند.

– . دریافت سرویس
تشخیص صحیح یک سرویس یک مسئله ی تجربی در مسابقه و تمرین است ، دریافت سرویس یک تکنیک خاص نیست اما برای جواب دادن یک سرویس یک سری از تکنیک ها را باید به کار گرفت . سرویس کوتاه ، بستگی به چرخش توپ و ارتفاع آن بازگشت داده می شود ، با یک پوش بلند یا کوتاه ( کات ) یا فلیپ (فلیک ) ، با توجه به اینکه سرویس بلند و قوس دار است ، با انواع مختلفی از پیچ رو قابل بازگشت است.کلید بازگرداندن یک سرویس خوب ، پیش بینی کردن به موقع سرویس با توجه به جای گیری و چرخش توپ است . بنا بر این شما می توانید از یک تکنیک درست برای بازگشت توپ استفاده کنید .

• یک دریافت سرویس یک تکنیک خاص نیست ، اما همه ی تکنیک ها می تواند برای برگشت توپ استفاده شود، یک تصمیم خوب برای دریافت سرویس چیست ؟
– یک دریافت خوب می تواند تاکتیک سرویس زننده را بی اثر کند؟
• پاسخ -به بازگشت های خود نگاه کنید، نقاط قوت شما کجا بوده و ضعف شما کجا ست
– نقاط قوت من متنوع است و ضعف من در کیفیت های متفاوت دریافت هایم است
…………………………………………………………………………………..

سوال – اگر شما سرویس خود را با دریافت خود مقایسه کنید ، فکر می کنید در کدام یک قوی تر هستید ؟

– پاسخ -من فکر می کنم بازیکنان سطح بالا تلاش می کنند سرویس را تبدیل به امتیاز کنند ، این می تواند دلچسب تر باشد ،همچنین من فکر می کنم که سرویس های من بهتر از دریافت های من است ، اگر چه من گاهی اوقات احساس متفاوتی در طول بازی نسبت به این قضایا دارم .
• سوال -خصوصیات یک بازیکن که دریافت کننده خوب سرویس است، چیست ؟
– پاسخ -برخی بازیکنان می توانند به سرویس بسیار خوب توجه داشته باشند و برخی دیگر عکس العملشان ممکن است بهتر باشد و دیگران هوش بسیار خوبی در مورد محل تماس توپ و راکت دارند ، یکی از شرایط اساسی برای یک دریافت موثر این است که به موقع در مورد سرویس تصمیم گیری کند و به پیچ توپ و جایگیری و سرعت نیز توجه شود .

• سوال – درمورد توانایی تشخیص سرویس صحبت خواهیم کرد، چرا بسیاری از بازیکنان جوان کم تجربه ما در بازگشت توپ ناموفق عمل می کنند ، چطور این مسئله را می توان بهبود بخشید ؟
– پاسخ -فقط با انجام رقابت های زیاد و کسب تجربه ، هر بازیکن تکنیک ها و تاکتیک هایش را در سرویس زدن نشان می دهد و آنچه که این مسئله را بهبود می بخشد ، کسب تجربه است .

• سوال -برای تشخیص یک سرویس ؛ تجربه نقش مهمی را بازی می کند ، آیا شما وقتی که بازی میکنید بیشتر اوقات در بازگشت سرویس امتیاز کسب می کنید ؟
– پاسخ -بله البته ، اکثر اوقات شما در مقابل یک بازیکن که بهتر از شماست باید قادر باشید سرویس را خوب پاسخ دهید.

• سوال- بازیکنان سطح بالایی در دنیا هستند که برای شما مسئله بسازند ؟
– پاسخ -بله ؟ بازیکنانی هستند که من به راحتی نمی توانم سرویس هایشان را بخوانم ، اما نمی توانم بگویم آنها چه کسانی اند . گاهی کیفیت سرویس ها آنقدر بالا می رود که پشت سر هم سورپرایز میشوم .

• سوال -در چه صورتی یک دریافت ضعیف روی اعتماد به نفس شما تاثیر می گذارد ؟ اغلب بازیکنان وقتی نمی توانند سرویسی را پاسخ دهند بر سر خود می کوبند ، چگونه می شود سعی کرد در بازی ماند ؟
پاسخ – یک بازگشت بد ، فشار را برای برنده ی امتیاز پایین می آورد ، بسیاری از بازیکنان نمی توانند فشار زیادی رو مدیریت کنند، شما باید سعی کنید روی نقاط قوت خودتان تمرکز کنید نه روی نقاط ضعفتان .

• سوال – شما می توانید ببینید که بازیکنان بزرگ جهان قبل از اینکه بازی را آغاز کنند یک سری تمریناتی انجام می دهند تا فشار بازی روی آنها تاثیر نداشته باشد ، نظر شما چیست ؟
– پاسخ -من هیچ یک از این کارها را انجام نداده ام و اساسا روی خودم برای کاهش درجه ی فشار تمرکز می کنم .
• سوال – برخی بازیکنان خم می شوند به سمت پایین برای بازگشت به حالت اولیه ، بعضی ها کمتر این کار را انجام می دهند ، بعضی ها نزدیک میز ، بعضی ها دور از میز ، کدام یک از این راه حل ها را پیشنهاد می کنید ؟
– پاسخ – من حد نهایی آن را نمی دانم ، اما اساسا هر چیزی که کمک می کند به حالت خود برگردم را انجام میدهم.

• سوال – حالت شما در مقابل بازیکن چپ دست و راست دست چیست ؟
– پاسخ – فاکتور هایی برای تغییر وضعییت در مقابل بازیکنان مختلف هست ، بهترین حالت این است که به سمت وسط حرکت کنید تا قادر باشید سرویس را بهتر بخوانید ، این همچنین مهم است که می خواهید با فورهند توپ را برگردانید یا بکهند ؟

• سوال – جدای از تشخیص توپ چگونه می توان دریافت سرویس را بهبود بخشید ؟
– پاسخ – فقط با تجربه که معنی آن تمرین است.

سوال – هنوز بازیکنانی در سطح پایین وجود دارند که سعی می کنند سرویس فورهند خود را مخفی کنند واغلب مورد بحث توسط داوران قرار می گیرد، شما به عنوان یک بازیکن منصف شناخته می شوید آیا هنوزبازیکنانی میان حرفه ای ها هست که توپ را مخفی کند ، شما با آنها چطور برخورد می کنید ؟
پاسخ – گر چه هنوز برخی بازیکنان ناعادلانه رفتار میکنند، بر اساس حدس و گمانم از قصد و نیت حریفانم عکس العمل های متفاوتی نشان میدهم. متاسفانه گاهی اوقات اشتیاق به پیروزی جای عدالت را میگیرد. هرکسی با کمی تجربه به این نتیجه می رسد که طبیعت بهای کاری را که انجام میدهیم را خواهد داد . یک چشم برای یک چشم .
.زمانی که باید توپی را برگردانم، باید برای هرچیزی آماده باشم. اگر دو سرویس پشت سر هم را بر نگردانم عصبی خواهم شد. قبل از اینکه جایگاه خود را انتخاب کنم، یک نفس عمیق میکشم. اگر سرویس حریفم مخفی باشد، شکایت میکنم. سرویسهای بلند معمولاً خطرناک هستند. بدون سرویسهای کوتاه نمیتوانید بازی را مدیریت کنید.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما